Архів методичної роботи

Методичне об’єднання вчителів

суспільно – гуманітарного циклу

Керівник: Боднарюк Олена Миколаївна, вчитель історії та правознавства, учитель-методист, педагогічний стаж – 18 років.

Якісний склад

«спеціаліст вищої категорії» – 4;

«спеціаліст першої категорії» – 2;

«спеціаліст другої категорії» – 2.

Педагогічне звання «старший учитель» – 3, «учитель – методист» – 1.

Проблема, над якою працює:

«Компетентнісний підхід до викладання

суспільно – гуманітарних дисциплін»

__

Звіт про роботу методичного об’єднання вчителів суспільно – гуманітарного циклу в І семестрі 2018/2019 н.р.

У 2018/2019 навчальному році вчителі методичного об’єднання суспільно- гуманітарного циклу продовжують працювати над проблемою «Компетентісний підхід до викладання суспільно-гуманітарних дисциплін». Протягом навчального року заплановано шість засідань методичного об’єднання. У першому семестрі проведено два засідання. Перше засідання відбулося 31 серпня 2018 року і було організаційним. На цьому засіданні було проаналізовано роботу вчителів методичного об’єднання в 2017-2018 н.р., обговорено і погоджено план роботи на наступний навчальний рік, обговорено і затверджено календарно-тематичне планування вчителів, питання підготовки до першого та другого етапів Всеукраїнських предметних олімпіад.

Одним з найважливіших питань в роботі вчителів суспільно-гуманітарного циклу є підготовка учнів 11 класу до складання зовнішнього незалежного оцінювання та складання ДПА у форматі ЗНО. З огляду на це друге засідання методичного об’єднання було присвячене оптимальності використання форм і методів навчання на уроках суспільно-гуманітарних дисциплін з метою якісної підготовки учнів до проходження ЗНО-2019. Вчителі історії України та української мови ділилися досвідом напрацювань в цьому напрямку.


Важливою складовою підвищення якості роботи кожного учителя є участь у вебінарах, семінарах, семінарах-практикумах. Так, Нікіфорюк О.П. взяла участь у вебінарах на тему: «Сучасні освітні тенденції. Медіаграмотність та критичне мислення». «Дудлінг як ефективний засіб розвитку креативності учнів». «Громадянська освіта для 10 класу: загальні засади та особливості викладання». Боднарюк О.М. була учасником двох всеукраїнських семінарів. 15-16 жовтня відбувся всеукраїнський семінар, присвячений використанню технології Iwolk у рамках програм суспільно-гуманітарних курсів. Учасники семінару ознайомилися з історичною та інтерактивною програмою Iwolk. Практичною частиною семінару стала екскурсія, підготовлена з використанням даної технології. 22 жовтня на даній екскурсії побували учні 11а класу. Для них ця екскурсія була цікавою ще й тим, що проводили її їхні однолітки.   16 січня 2019 року в Чернівцях відбувся Всеукраїнський семінар «Економіка  на уроках громадянської освіти. Як просто та цікаво викладати». Викладання основ економіки, відео ресурси у системі економічної освіти, інтерактивні онлайн симулятори – питання, які розглядалися на семінарі.

8 жовтня 2018 року вчителі історії школи взяли участь у відкритті мобільної виставки-меморіалу пам’яті жертв Голокосту в Україні в приміщенні Шевченківської зали ЧНУ. А 11 жовтня відбувся семінар-практикум для вчителів суспільних дисциплін «Майстерні пам’яті»-сучасні освітні матеріали з історії Голокосту», в якому брала участь Боднарюк О.М. Учасники семінару-практикуму ознайомилися з освітніми матеріалами виставки «Майстерні пам’яті», опрацювали методичні аспекти здійснення дослідницької та меморіальної роботи, розвитку культури пам’яті на уроках та в позаурочній роботі.

8 листопада 2018 року в Чернівецькій гімназії №4 відбувся семінар-практикум «Шляхи підвищення ефективності підготовки випускників ЗЗСО до ДПА у форматі ЗНО», на якому його учасники опрацьовували методичні прийоми підготовки учнів до ДПА (ЗНО). Учасником семінару була Нікіфорюк О.П.

У жовтні 2018 року відбулася зустріч представників шкільних євроклубів з депутатами міського шкільного парламенту. На зустрічі побували і представники євроклубу «Крок назустріч» нашої школи Перепелюк Анастасія, Величко Інна, Овчаренко Ольга. На зустрічі обговорювались  питання, які актуальні для нашого міста і до вирішення яких  може докласти зусиль шкільна молодь.

В 2018 році відзначалося 100-річчя Буковинського віча. В рамках відзначення даної події відбулася зустріч з науковцем Чернівецького національного університету Ліщуком Д.С., на якій побували учні 10 класу з учителем Боднарюк О.М.

Кожного року учні школи показують гарні результати участі в олімпіадах, турнірах, конкурсах. З 23 по 28 жовтня в приміщенні ЗОШ №1 відбувся фінальний етап міського турніру знавців історії рідного краю, учасником якого стала команда школи у складі: Рогожа Дмитро, Перепелюк Анастасія, Овчаренко Ольга (11А клас), Кобєрнік Вікторія, Шевельова Ірина (10 клас). Команда показала гарні результати: у фінальній грі 2 місце у своїй групі, загальний результат 3 місце, Кобєрнік Вікторія була визнана кращим доповідачем турніру.

Учениця 11а класу Перепелюк Анастасія стала призером (3 місце) другого етапу Всеукраїнської олімпіади з історії (вчитель Нікіфорюк О.П.) і 11 грудня була нагороджена дипломом в рамках олімпійського тижня. Нагородження відбувалося на базі ЗОШ № 5.

Овчаренко Ольга посіла друге місце на міському етапі Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості в номінації «Історія України і державотворення» (вчитель Нікіфорюк О.П.). Учениця 10 класу Костинян Євгенія стала переможцем міського туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді «Українська революція: 100 років надії і боротьби» (вчитель Боднарюк О.М.). Учениця 5Б класу Сердюк Евеліна посіла 1 місце на другому етапі конкурсу імені Т.Шевченка (вчитель Карапка Л.В.).

10 грудня в Україні відзначався Міжнародний день прав людини. В цей день 1948 року була прийнята Загальна Декларація прав людини – перший міжнародний документ, який задекларував рівність прав усіх людей. Щороку в тиждень, що включає 10 грудня, проводиться тиждень права. В рамках тижня в школі було проведено ряд заходів.

10 грудня день розпочався з інформаційної хвилинки, під час якої учнів знайомили з історією відзначення Міжнародного дня прав людини, змістом та значенням Загальної декларації прав людини. Протягом тижня школярі мали можливість ознайомитися з тематичною виставкою «Ти маєш права» в картинках . Також було організовано перегляд відеоролика, присвяченого правам людини, проведено конкурс малюнків «Мої права»  та тематичний урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної Декларації прав людини .

9 листопада – День писемності. Це свято відзначає уся наша держава. Цивілізоване суспільство не може існувати без мови – засобу спілкування між людьми, засобу вираження думки і передачі досвіду сучасникам і наступним поколінням. Нині проводиться багато конкурсів знавців української мови. Одним із наймасовіших  і найпопулярнішим є Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, активними учасниками якого є учні нашої школи. Стало вже доброю традицією у нашій школі відзначати цей день написанням радіодиктанту національної єдності. А учні 8-А класу цього дня побували в міській бібліотеці, де відбулась зустріч з буковинськими письменниками. На зустрічі були присутні Г. Шевченко, В. Обдуленко, М. Лисич, Л. Тасюк, М. Ластівка, С. Молдован, О. Григорович, Ю. Олесь.

В рамках тижня Літератури рідного краю у 5-Б класі Карапка Л.В. провела тематичний урок «Буковинська письменниця Євгенія Ярошинська. Проблема взаємовідносин людини і природи (за казкою «Квіти»).Також в рамках тижня був проведений бібліотечний урок «Огляд дитячої літератури письменників рідного краю». А молодий учитель Бейсюк Х.Д. урок в 11-А класі присвятила лворчості Г. Тарасюк, В. Вознюка і Т. Севернюк. Також у стінах нашої школи відбулася захоплююча зустріч із поетом Миколою Лисичем, який презентував свою збірку поезій «На барикадах гідності», поетесою, журналісткою, головою товариства «Митці Буковини» Марією Ластівкою і музикантом Юрієм Олесем. Зустріч залишила у дитячих серцях тепло і радість.

В другому семестрі заплановано провести три засідання методичного об’єднання. На уроках і в позакласній роботі учителі методичного об’єднання і надалі спрямовуватимуть зусилля на формування громадянської свідомості, толерантності, розвитку здібностей та обдарувань кожної дитини. Тому протягом другого семестру заплановано проведення предметних тижнів, участь в інтерактвних конкурсах «Лелека» і «Кришталева сова». Також важливим питанням залишається якісна підготовка випускників до складання ЗНО.

_____________________-

У 2017/2018 н.р. вчителі методичного об’єднання суспільно-гуманітарного циклу продовжили працювати над реалізацією проблеми «Компетентнісний підхід до викладання суспільно-гуманітарних дисциплін».   На уроках і в позакласній роботі спрямовували зусилля на формування громадянської свідомості, толерантності, розвитку здібностей та обдарувань кожної дитини. Тому протягом першого семестру було проведено цікаві і пізнавальні заходи в рамках предметних тижнів, учні школи приймали активну участь в предметних олімпіадах та конкурсах.

Протягом першого семестру відбулося два засідання методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу. Перше засідання 31 серпня 2017 року було присвячене організації навчально-виховного процесу у 2017-2018 навчальному році. На засіданні було проаналізовано діяльність методичного об’єднання вчителів предметів  суспільно-гуманітарного циклу за 2016/2017 навчальний рік та визначено пріоритетні напрямки роботи у поточному навчальному році. На першому засіданні методичного об’єднання було зроблено аналіз результатів ЗНО випускників 2017 року та розглянуто проблеми ефективної та своєчасної підготовки випускників 2018 року до складання зовнішнього незалежного оцінювання.

Друге засідання методичного об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу відбулося в листопаді. Тема засідання     – «Предметні компетентності, як комплексний показник рівня гуманітарної та історичної освіти». Мета: розглянути головні елементи та особливості предметних компетентностей, як комплексного показника рівня історичної та гуманітарної освіти, розширити знання вчителів про способи, прийоми і форми навчання, що сприяють розвитку та саморозвитку особистості учня; проаналізувати методи оновлення навчального процесу в ракурсі підготовки до ЗНО.

Відкритий урок з української літератури з теми «Із народної мудрості. Загадка, як вид усної народної творчості. Народне уявлення про довколишній  світ та оцінка його в прислів’ях і приказках» провела молодий вчитель Карапка Леся Василівна. На уроці вчитель використала пошуковий і дослідницький методи (проектна робота), цитування, тестування, творчу роботу.

В жовтні відбулися цікаві зустрічі, в яких брали участь учителі. Так, в інституті післядипломної педагогічної освіти  відбулася зустріч з Гісемом О.В. – провідним спеціалістом Українського центру оцінювання якості освіти, який провів цікаву лекцію щодо методики складання тестів ЗНО, особливості його проведення в найближчі роки. На зустрічі побувала Нікіфорюк О.П.

А 4 жовтня 2017 року Боднарюк О.М. побувала на зустрічі з громадським діячем та письменником Кором Роосом (Нідерланди), укладачем та редактором книг з історії Голокосту. К.Роос виступив з лекцією «Голокост – незабутня сторінка історії України».

Вдалим видався перший семестр для учениці 10а класу Любчинської Анастасії. Настя здобула третє місце на Міжнародному мовно-літературному конкурсі ім. Т.Г.Шевченка (вчителі Оробець Л.І., Кузик Н.І.) та друге місце в міському конкурсі «Голод на Буковині у 1946-1947 роках: спогади очевидців» (вчитель-консультант Боднарюк О.М.).

Науково-методичні проблеми, над якими працюють учителі

№ п/п

Прізвище, ім’я, по батькові вчителя

Тема науково-методичної роботи

1.

Оробець Любов Іванівна

Шляхи і засоби формування національно-мовної особистості на уроках української мови

2.

Андрушак Таміла Іванівна

Форми заохочення учнів до активної творчої діяльності

3.

Ватрущак Галина Іванівна

Ігрові елементи як засіб підвищення інтересу до рідної мови

4.

Басараба Оксана Василівна

Розвиток критичного мислення на уроках української мови та літератури

5.

Кузик Наталія Іванівна

Методика проведення уроків мови та літератури різних типів

6.

Андієць Валерія Іванівна

Використання інтерактивних методів навчання на уроках української мови і літератури

7.

Нікіфорук Ольга Петрівна

Компетентнісний підхід до викладання суспільних дисциплін

8.

Боднарюк Олена Миколаївна

Удосконалення навчально-виховного процесу через використання виховного потенціалу суспільствознавчої освіти